Gripten Korunma Yolları

Gripten korunma yolları, gripten nasıl korunulur, grip olmamak için

Her kış olduğu gibi bu kışta yine bir hayli zor geçebilir. Hele ki hastalıklara karşı bedeninizi yeteri kadar hazırlamazsanız mevsimsel hastalıkların pençesine düşmeniz an meselesidir. Kış aylarının en meşhur hastalığı sizlerinde bildiği üzere griptir. Grip soğuğun etkisi ile kendini gösteren ve burun akıntısı, kulak tıkanıklığı, bağ ağrısı, boğaz ağrısı, ateşlenme ve öksürük olarak kendini gösterir. Hastalığın evresine bağlı olarak vücudunuzda tüm bu belirtiler aynı anda ortaya çıkabileceği gibi ayrı zamanlarda da görülebilir. Gripten korunma yolları, gripten nasıl korunulur, grip olmamak için

Grip olduktan sonra yapılacak tek şey uzman bir doktora gidilip ilaç tedavisine başlamak olacaktır. İlaç tedavisi uygulandığı sıralarda soğuklardan bedeninizi koruyup, c vitamini açısından kuvvetli besinleri tüketmeniz de iyileşmeniz için yardımcı olacaktır. Ancak önemli olan hastalığa yakalanınca tedavi yolu aramak değil hastalığa yakalanmamak için önlem almak olmalıdır. Gripten korunmak ve gribe tutulmamak için yapabileceğiniz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Soğuktan bedeni koruma

Soğuk havalarda dışarı çıkacaksanız o anki sıcaklığa göre vücudunuzu sıcak tutacak kıyafetler giyin. Çoraplarınız mümkün olduğunda kalın ve ayakkabınız da su geçirmez, soğuk geçirmez olsun. Bedeninizi ne kadar soğuğa karşı korursanız o kadar gribe yakalanma riskiniz az olur. Örneğin; duş aldığınız gibi sıcak bir ortama geçin ve en az 2 saat orada kalın. Duş alır almaz dışarı çıkmayın. Ne kadar giyinirseniz giyinin vücudunuz sıcak suyun etkisini üzerinden atamadığından soğuktan etkilenecektir.

C vitamini tüketimine özen gösterme

Kış geldiği gibi hatta gelmeden C vitamini içeren besinleri tüketmeye başlayın. Portakal, mandalina vb. gibi vitamin kaynağı besinlere mutlaka öğünlerinizin arasında yer verin.

Bol sıvı tüketimi

Başta su olmak üzere çay, kahve gibi sıvıları gün içinde bol bol tüketin. Kahvenin fazlası ve çayın fazlası vücudunuz için pek iyi değildir. Bu sebeple bu içeceklerden tüketmek yerine bitki çaylarına yönelebilirsiniz. Ihlamur çayını normal çaya göre tercih edebilirsiniz.

Grip aşısı yaptırma

Kış gelip de hastalanmadan önce önlem olması açısından grip aşısı yaptırın. Grip aşısı gribe karşı bağışıklık kazanmanızı sağlayacak ve hastalanmamanızı sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*