Göz Tansiyonu Damlaları

Göz tansiyonu hastalığı daha çok ailesinde bu hastalık görülen insanlarda daha sık görülen bir göz rahatsızlığıdır. 1. 2. ya da 3. derece akrabalarında göz tansiyonu olan kişiler, tıbbi olarak potansiyel göz tansiyonu hastası olarak görülür. Göz tansiyonu hastalığı göz sinirlerinin yüksek basınç etkisinde kalarak işlevlerini yitirmesi neticesinde oluşur. Bu yüksek basınç; göz sıvısının dışarıya atılması görevine sahip kanalların, zaman içerisinde tıkanarak göz sıvısının göz içerisinde birikmesi ile oluşmaktadır.
Karşılaştığı ve her gün daha da yükselen basınç karşısında işlevini yerine getiremeyen göz sinirleri, hastada kalıcı körlük gibi son derece ciddi sorunlar görülmesine neden olabilmektedir. Göz tansiyonu kişinin görme alanını çok yavaş bir biçimde daralttığından, hasta bu duruma alışkanlık kazanarak bir sorunu olduğunun farkına varamaz. Bu nedenle hekimlerin sinsi bir göz hastalığı olarak nitelendirdiği göz tansiyonu, son derece ciddi bir rahatsızlıktır.
Göz tansiyonu hastalığında ani bir biçimde göz içerisindeki basıncın yükselerek, hastanın görme kaybı yaşamasına neden olacak kadar hızlı gelişme oranı yaklaşık %5 civarındadır. Bu nedenle hastaların oldukça büyük bir bölümünde görülen göz tansiyonu ilerleyen yaşa bağılı gelişen kronik göz tansiyonudur. Bu tür kronikleşen göz tansiyonlarında kişi, uzman hekimin verdiği göz tansiyonu damlalarını ve ilaçlarını kullanarak, göz tansiyonunun neden olduğu şikâyetlerden önemli derece kurtulabilir. Ancak göz tansiyonu hastanın uzun yıllardır çektiği ancak farkın olmadığı için kronik hale geldiğinden, kesin olarak göz tansiyonu hastalığını tedavi edecek bir tedavi yöntemi yoktur.
Bilim adamları uzun yıllardır göz tansiyonuna kesin çözüm sağlayacak bir ilaç üzerinde çalışmasına rağmen maalesef olumlu bir sonuç alamamıştır. Kesin tedavi sağlayacak bir ilaç geliştirilememesinin temel nedeniyse, hastalığının neden geliştiğinin belirlenememesidir. Hastanın gözlerinin içerisinde yüksek basınç oluşması nedeni, göz kanallarının tıkanması değildir çünkü bu bir sonuçtur.
İnsan gözünde yer alan kanalların neden tıkandığı sorusuna bilim adamları tarafından verilebilen tek cevap, genetik yatkınlıktır. Bazı hastaların doğumundan bu hastalığına yatkın olduğu “tahmin” edilmektedir. Bu sebeple düzenli göz kontrolüne giderek her insanın kendini potansiyel bir göz tansiyonu hastası olarak görmesi gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*