Görünmez diş telinin diğerlerinden avantajı nedir?

görünmez diş teli avantajları, görünmez diş teli kullanımı, diş teli neden takılır

Doğuştan gelen sorunlar, parmak emme alışkanlığı, biberondan uzun süre bir şeyler içme alışkanlığı ve sert cisimleri çiğneme gibi sorunlar yüzünden birçok insanın dişlerinin duruşu bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda birçok farklı yönteme başvurularak dişlerin sağlıklı bir duruşa sahip olması sağlanmaya çalışılmaktadır. Ortodonti bu tür diş sorunlarının çözümü için çalışmakta ve birçok araç ile bu durumlarda müdahaleci olmaktadır.görünmez diş teli avantajları, görünmez diş teli kullanımı, diş teli neden takılır

Birbirinden çok uzaklaşmış olan dişleri birbirine yakınlaştırmak, yamuk olan dişleri diğer dişler ile aynı hizaya ve konuma getirmek için ortodontide diş tellerine başvurulmaktadır. Diş telleri ilk ortaya çıktıklarında dişin dış yüzeyine sabitlenen braketlerin arasından tel geçirilmesi ile uygulanan araçlardı. Bu yöntem ile yapılan tedavilerde dişlerinde sorun buluna hasta yaklaşık olarak 1 yıl boyunca ağzında diş telleri takılı halde dolaşmak zorunda kalıyordu. Karşıdan bakıldığında hoş bir görüntü oluşturmayan metal diş telleri bazen kullanıcılarını psikolojik yönden etkileyebiliyordu. Bu durumlar ile sık sık karşı karşıya kalınmasının ardından diş teli yerine görünmez diş teli tedavisi uygulanmaya başlandı.

Görünmez diş teli tedavisi yine diş teli tedavisinde olduğu gibi dişin yüzeyine sabitlenen braketlerin içinden tel geçirilmesiyle yapılıyordu. Ancak görünmez diş teli tedavisinde kullanılan yöntem diş teli tedavisinde kullanılan yöntemden biraz farklıdır. Görünmez diş teli tedavisinde dişe sabitlenen braketler dişin dış yüzeyine değil de iç yüzeyine sabitlenmekte ve tel bu braketlerin içinden geçirilmektedir. Dişlerin arkasında kalan diş telleri dışarıdan bakıldığında fark edilmediği için diş sorunu olan hastayı psikolojik yönden rahatsız etmemektedir.

Görünmez diş tellerinin arka yüzden uygulanmasının yanı sıra şeffaf diş telleri de kullanılmaktadır. Bu diş telleri aslında tam anlamıyla diş teli değil bir bakıma diş kabıdır. Dişlerin olması gereken şekline girmesi için plastik malzemeden üretilen şeffaf diş düzelticiler diş tellerlinin yerine kullanılmaktadır. Bu ürünler de diğerleri gibi etkili çözümlerdir.

Genel itibari ile bakıldığında görünmez diş tellerinin en büyük faydası kullanıcılarını psikolojik olarak rahat ettirmesidir. Çünkü kişiler görünür diş telleri kullandığında kusurlu oldukları karşıdan belli olmaktadır ve hiç kimse kusurlarının göz önünde bulunmasından hoşnut olmazlar. Kusurların giderilmesinde kullanılan görünmez diş telleri kişilerin kusurlu olduğunu ortaya açık açık koymadığından iyidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*