Google Kulak Misafiri Mi Oluyor?

google dinleme yapıyor mu, internet reklamları, alakalı reklam gösterimi

Hiçbir kafeye gittiğinizde arkadaşlarınızda sohbet ederken yan masanın sizin sohbetinize kulak misafiri olduğunu düşündüğünüz oldu mu? Ben de arada bir böyle bir his nedense oluşur, inanmayacaksınız ama bazen bu hissiyatım gerçeği de yansıtır. Hatta bir keresinde arkadaşım ile internet işleri hakkında sohbet ederken hiç tanımadığımız birinin masamıza geldiği ve bizim ile işimiz hakkında sohbet etmeye başladığı dahi oldu. Bu olayı peki size niye anlattım, ne alakası var şimdi Google’un kulak misafirliği yapmasıyla? Aslında konuya güzel bir benzetme ile giriş yapmak istedim, tek sebebi bu.google dinleme yapıyor mu, internet reklamları, alakalı reklam gösterimi

İnternet sitelerinin eskiden görevi bir firmayı öne çıkarmak ve üst sınıf yani zengin görünmesini sağlamaktı diyebiliriz. Ancak şuanda baktığımızda internet siteleri hem bu işlevini yerine getirmeye devam ediyor hem de birçok kişiye kazanç sağlıyor. Örneğin, elindeki malını satmak isteyen bir toptancı veya perakende satıcısı internet siteleri üzerinden binlerce kullanıcıya ulaşarak mallarını satabilir.

Zaman durmadan ilerliyor ve yıllar geçtikçe birçok şey değişime uğruyor. Az önce bahsettiğim gibi internet siteleri değişime uğradı ve bunun yanı sıra reklamcılık anlayışı da bir hayli değişti. Benim çocukluğumda televizyon reklamlarının yeri çok ama çok önemliydi. Şimdiyse internet reklamlarının yeri çok daha önemli bir hale geldi. Çünkü yeni nesil insanlar televizyondan çok internette zaman geçiriyor. İşte hal böyle olunca bir ürünün veya hizmetin tanıtımı yapılacağı zaman internet reklamları hem maliyet açısından uygun hem de daha etkili olduğundan tercih edilir oldu.

İnternet reklamları da ilk piyasaya çıktığı zamanlarda çok etkili değildi. Çünkü bir kullanıcı bebek ürünü satın almayla ilgilenmiyor olsa dahi karşısına bebek ürünleri çıkıyordu falan. Bu durum böyle kalmadı elbette ve reklam yayınlayan firmalar (Google gibi) kullanıcıların karşılarına ilgi alanlarına ve satın alma niyetinde oldukları ürünlere dair reklamlar göstermeye başladı. Bunu sağlayabilmek için de elbette Google gibi arama motoru devleri mobil cihazlarımız ve bilgisayarlarımızın mikrofonları aracılığıyla ortam dinlemesi yapmaya başladı. Örneğin, daha önce Google’da hiç aramamış olduğunuz bir şeyi düşünelim. Mesela bir arkadaşınız yeni doğacak bebeği için almak istediği şeylerden bahsetmiş olsun. Siz arkadaşınız ile konulurken eğer telefonunuz yanınızdaysa ve interneti açık ise yeteri kadar bu konudan konuştuysanız karşınıza bebek ürünleri çıkmaya başlayacaktır. İşte bu da yazımızın başlığını oluşturuyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*