Gastrit Sebepleri ve Gastrite Müdahale Etme Yolları

gastrit sebepleri, gastrite neler iyi gelir

Mide gastrit tedavi hastalığın durumuna göre belirlenmektedir. İlk etapta mide asidinin azaltılması hastanın rahatlamasını sağlayacaktır. Mide asidinin tedavisi ise özel diyetler ya da ameliyatla giderilmektedir. Mide asindin yemek borusuna kaçması nefes almayı zorlaştırır ve hastanın hayatını tehlikeye sokabilir. Mide zarı harslı olduğu zaman üretilen asitten daha çok etkilenilir. Mide asidini azaltan gıdalar arasında haşlanmış karnabahar mideyi asitlerden korur, Lahananın çiğ olarak tüketilmesi, çiğ patates suyu, havuç suyu, kereviz suyu mide asidinin azalmasında bitkisel tedavi olarak çok faydalıdır. Maden suyu mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getirmektedir. Ispanak, elma sirkesi, muz ve kızarmış ekmek mide dostu yiyeceklerdir.gastrit sebepleri, gastrite neler iyi gelir

Mide asidini azaltmak için karbonat yani yemek sodası mide asidinin yok edilmesinde yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra mide asidini yok eden ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar doktorun tavsiyesi ile alınmalıdır. Mide gazı ilaç kullanımı hekim tarafından belirlenmelidir. Ancak bu soruna tarçın yardımcı olmaktadır. Mide asidini azaltan ilaçlar antasid diye adlandırılmaktadır. Çok çabuk etkilemesi açısında en çok kullanılan soyum bikarbonat kullanılmaktadır.

Gastritin sebepleri arasında en sık görülen ağız yolu ile mideye yerleşen ve burada iltihaba sebep olan bakterilerdir. Aspirin ve romatizma ilaçları da gastrit sebepleri arasındadır. Acılı ve baharatlı yiyecekler, asitli içecekler, alkol ve sigara tüketimi, aşırı yağlı yemekler, sert yiyecekler, aşırı çay ve kahve tüketimi gastritin sebepleri arasında yer almaktadır. Akut ve kronik gastrit farklı belirtiler verse de oluşum sebepleri arasında çok fark yoktur. Gastrit çok ciddiye alınmadığı zaman mide kanserine sebep olduğu için vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken tehlikeli bir hastalıktır. Mide asidi çok rahatsız edici olduğu için yemek yemeye korkar hale gelirsiniz. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda artış göstermektedir. Gastrit hastalarının beslenmelerine dikkat ederek bu asitlerin oluşmasını engelleyebilir. Gastrit hastaları midede hangi gıdaların asit yaptığını çok daha iyi belirleyebilir ve ona göre önlemlerini alabilir. Gastrit hastalığında mide asidinin fazlalaşması reflü hastalığına da sebep olmaktadır. Beslenme alışkanlığını değiştirerek gastrit ve asitlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*