FERACE NEDİR

ferace, tesettür ferace, tesettür ferace modelleri

Günümüzde moda geçmişi tekrar eder oldu. Önceden şalvar köyde giyilen ve kimsenin şehir hayatında tercih etmeyeceği bir şey iken şimdilerde en lüks mağazalardan dahi bayanlar şalvar alıyorlar. Geçmişten günümüze tekrar moda olarak gelen kıyafetlerden biri ise ferace. Çok eskiden Osmanlı zamanında kadınların dışarı çıkarken içlerine giydikleri gözükmesin bol dursun diye tercih ettikleri bir kıyafetti.

Tesettür Ferace Neden İnce Kumaştan Yapılır

ferace, tesettür ferace ferace, tesettür ferace, tesettür ferace modelleriŞimdilerde eşarplı bayanlar da dışarı çıkarken ferace giyiyorlar. Pardesünün yerini almasının nedeninin ne olduğundan bahsedelim.Tesettür ferace modelleri ince bir kumaştan yapılıyor. Bu sayede eşarplı bayanlar sıcaktan dolayı bunalmış olmuyorlar. Aynı zamanda bol duruyor ve bazı modeller dışında vücut hatlarını belli etmiyor.  Kolları uzun, yakası kapalı ve neredeyse ayak bileklerine kadar olduğu için tesettür kavramına uyuyor. Aynı zamanda bu sayede bayanlar sıcak havalarda içlerine uygun bunaltmayacak bir şey giyebiliyorlar. Pardesüye göre hafif olması da tercih edilme sebeplerinden birisidir. Sonuçta eşarplı bir bayan dışarıya gezmeye çıktığında bütün gün onu üstünde taşıyacak, bu bakımdan tesettür ferace daha kullanışlı bir kıyafet. Osmanlı’da ise genel olarak köylü kadınları dışarı çıkarken üstlerine almak için kullanıyorlardı. Günümüzde olduğu gibi modern bir havası yoktu. Şimdi bir çok mağazada farklı desen ve işlemeli olanlarından bulabilirsiniz. Renkleri genel olarak koyudur. Hatta bir çok yerde siyah rengiyle karşılaşırsınız. Fakat isteğe göre bazı yerlerde laciverti de bulunmaktadır. Kullanım şekli de çeşit çeşittir. Kimileri düğme ile kapanırken kimileri bir ucu içe alınarak bağlama şeklinde kapanır.  Giyilmesinin genel amacı kadının dikkat çekmemesidir. Bu yüzden bazı pardesülerde görülen aşırı süslendirmeler yoktur. İşlemeler de gene siyah ya da gri tondadır. Özellikle yaz aylarında kadınların bu kıyafete ilgisi artar. Kullanışlı ve rahat olması en büyük sebeplerinden biridir.

Kadınlar tesettürlü giyinirken aynı zamanda güzel de görünmek isterler. Ferace ile sade ve şık bir görünüm sağlanır. Önceden sadece düz modelleri vardı ve kadınların bu kadar ilgisi yoktu. Şimdilerde seçenek arttıkça ilgi de arttı. Bir çok ünlü marka vitrininde feraceye de yer vermeye başladı. Tesettür ile şıklık birleşmiş oldu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*