Evlilik terapisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi hakkında merak edilenler, evlilik terapisi hakkında bilgi

Hiçbir zaman hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen hemen her çift evlilik ilişkileri boyunca zaman zaman profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik terapisi hakkında bilgi almak için mutlaka sıkıntılı bir evlilik içinde olmak da gerekmezken mutlu ilişkileri de olanlar terapiye gidebilir ve günlük sıkıntılarını paylaşabilirler. Bizim ülkemizde henüz bu durum yaygın olmamakla birlikte yurt dışında evlilikleri yolunda olan çiftlerin ilişkilerin geliştirmek ve ya meydana gelebilecek sorunları önlemek düşüncesiyle evlilik danışmanlığı almakta veyahut mevcut ilişkilerini geliştirme programlarına katılmaktadır.evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi hakkında merak edilenler, evlilik terapisi hakkında bilgi

Ne zaman terapi alınmalıdır?

Bizim ülkemizde henüz çok alışılmış bir durumdan ibaret değildir ama yurt dışında evlilikleri sağlam olan birçok diğer çiftler ilişkilerini daha da geliştirmek ya da ortaya çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla evlilik danışmanlığı almakta ya da ilişkilerinde, ilişki terapisi ile ilişki geliştirme programlarına katılmaktadır.

Çözüme kavuşmayan ve yaşanan sık tartışmalar, olumlu duyguların kaybolması, arkadaşlık, seks hayatı ve canlılığın azalması evlilikte sorunların olduğunun işaretleridir. Kişilerin önemsememe,  iç dünyaya çekilme, şiddet içerikleri ve bağlantının tümüyle kopması söz konusu ise evliliğin büyükçe bir problemde olduğunu ve boşanma olasılığının yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Evlilik çatışmasından söz etmek için sadece resmi olarak evli olunması şart değildir. Uzun dönemli ciddi düşünülen ilişkilerde de bu tür problemlerle evlilik terapisi hakkında ihtiyaç duyulabilir.

Kime gidilmeli?

Terapilere alanında uzman ve lisansı bulunan kişilerin danışma merkezlerine gidip alınmalıdır. İstanbul’da Asena Ergun gibi isimler tavsiye edilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*