Evlilik Serüveni Nasıl Olur?

evlilik serüveni, evlilik süreci nasıl olur, evlilik aşaması

Yaşınız geldiyse hele bir de adayınız varsa evliliğe ilk adımı atabilirsiniz. Peki; nasıl olacak bu evlilik işleri, merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise size bilgi vermek üzere kaleme aldığımız yazımıza okumaya devam edebilirsiniz.

Ruh eşinizi bulduğunuzu düşüyorsanız artık yavaş yavaş evlilik aşamasına geçebilirsiniz. Bu evlilik adımının ilk aşaması kız istemeye gitmekten geçer. Tabii kız tarafı siz iseniz damat tarafınızı ağırlamak için kolları sıvamanız gerekir. Bu yazımızda biz hem kız hem erkek tarafını ortak paydada ele alacağız. Erkek tarafı olarak kızı istemeye, kız tarafı olarak damat tarafını ağırlamaya hazırsanız hadi kızı isteyelim, tatlıya bağlayalım durumu..evlilik serüveni, evlilik süreci nasıl olur, evlilik aşaması

Kız istendikten sonra yüzükler takılır ve artık çift birbiri için var olmaya başlar. Tabii kız istemeye gitmeden önce yüzük, çiçek ve çikolata üçlüsü hazır edilmeli. Kız tarafında da damada içirilecek adet kahvesine neler katılacağına karar verilmeli. Kız isteme aşamasından sonra nişan ve düğün günü belirlenmeli. Tarihler koyulduktan sonra damat bey ile gelin hanım kolları sıvayıp öncelikle başlarını sokacakları bir ev bulmalıdır. Damadın kendi evi varsa bu süreç daha kolay hallolur. Neyse, damadın evi yok ise bir ev kiralanır ve evin büyüklüğüne göre beyaz eşya, koltuk takımı, yatak odası vb. bilumum eşya satın alma süreci başlar.

Düğüne kadar satın alınan eşyalar eve yerleştirilir ve sonrasında düğün gününün gelmesi beklenirken nikah tarihi alınır. Nikah tarihi alındıktan sonra mutlu bir evlilik için damat bey ve gelin hanım “evet” derler. Nikah kıyıldıktan sonra görümceler, kaynanalar, kayın babalar kurtlarını dökmek için piste davet edilir ve düğün olur biter. Düğün sonrasında mutlu çiftin daha mutlu olması ve birbirlerine biraz daha ısınmaları için balayı süreci başlar. Balayında gönüllerince yiyip içip, yatıp kalkıp zaman geçiren çiftimiz artık ülkenin aileleri arasında yer alır. Kısmette varsa birkaç yıl içinde gelin hanım hamile kalır ve böylece bir aile büyür gelişir. İşte evliliği özetleyecek olursak durum böyledir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*