Evlilik psikoloğu ne iş yapar?

evlilik psikoloğu kimdir, evlilik psikoloğu kime denir, evlilik psikoloğunun işi

Evlilik psikoloğu ile birlikte terapiye sürecine dahil olduktan sonra izlenecek olan yollar ve basamaklar size detaylı olarak anlatılmaktadır. Öncelikle eşlerin evlilikte beklentileri ve gelmek istedikleri noktalar tespit edilmeli ve daha sonra sorunlar netleştirilerek etkili iletişim yolları eşlere öğretilmelidir. Evlilik psikoloğu ne iş yapar sorusunun yanıtı olarak uzmanlar, eşlere yaşadıkları sorunları kabul etmek ve daha etkili bir başa çıkma gücü geliştirmek için yardımcı olmaktadırlar.evlilik psikoloğu kimdir, evlilik psikoloğu kime denir, evlilik psikoloğunun işi

7 adımda gelişen süreç

Evlilik terapisti evliliğinizi daha kaliteli bir hale getirmek için ilişkinin temel 7 basamağını geliştirmeyi hedefler, bu süreçler kabullenmek, bırakmak, duyguları ifade etmek, sorumluluk almak, affetmek, takdir etmek ve ödüllendirmek şeklinde birbirini takip eder.

Evlilik psikoloğu ne iş yapar diye düşünecek olursak, tüm bu ilişki sorunu çözüm evlerinde size çeşitli psikoterapi yöntemleri ile liderlik yapacak olan terapistiniz, konusunda uzman olmalı ve aldığı eğitim doğrultusunda size herhangi bir soru işaretiniz kalmayacak şekilde bilgilendirme sağlamalıdır.

Tek sorumluluk psikoloğa ait değildir

Evlilik psikologları aldıkları özel psikolojik eğitim yöntemleri hakkındaki eğitimleri doğrultusunda sizlere bilinçlendirme, yardımcı olma, öncülük etme ve eğitim verme görevindedirler. Ancak bir evliliği kurtarmak ya da daha kaliteli hale getirmek tamamen psikoloğunuzun görevi değildir, burada çiftlerin de karşılıklı çabası büyük önem taşır. Kazandığınız etkili iletişim ve duyguları ifade edebilme yöntemlerini hayata geçirmek konusunda hevesli ve aktif birer birey olmanız, terapi kalitesi açısından önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*