Et Benleri Nerelerde Oluşur?

Et Benleri Nerelerde Oluşur?

İnsanların vücudunda ortalama 10 kadar ben bulunur. Çok daha fazla bene sahip olan insanlar da bulunmaktadır. Bu insanlar genelde açık tenli, çilli ve renkli gözlüdürler. Güneşe maruz kalan açık renk tenlerde, benlerin (nüvesler) hızla çoğaldığı görülmektedir. Benlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de et benleridir. Diğer benlerden farklı olarak bu benler cilt renginde de olabilmektedir. Kökleri yoktur ve çıkıntılıdırlar. Et benleri diğer ben çeşitlerine oranla çap ve boyut olarak çok daha fazla büyüktürler. Deri parçacıkları olarak da adlandırılırlar.

Et benlerinin oluştuğu bölgeler genellikle vücudun kıvrım bölgeleri ve deformeye maruz kalan bölgeleridir. Boyun bölgesi, sırt bölgesi, koltuk altları, kadın ve erkeklerin genital bölgeleri et benlerinin oluştuğu bölgeler arasındadır. Özellikle erkeklerde sürekli gömlek üzerine kravat takılması ve sürtünmeye yol açması sebebi ile et benleri boyun bölgesinde fazla görülmektedir. Boğazlı kazaklar sebebi ile de yine boyunda et benlerinin fazlaca görülmesi mümkündür. Et benlerinin oluştuğu bölgelerden bir diğeri ise; genital bölgedir. Özellikle şişman insanlarda sürtünme fazla olduğu için et beni oluşumuna daha fazla rastlanılmaktadır. Cilt kıvrımlarının süregelen bir şekilde sürtünmeye maruz kalması et benlerinin daha fazla oluşmasına sebep olmaktadır. Gebelikte de aynı sebep ile et benleri çıkabilmektedir. Şeker hastalarında ise bilinmeyen bir sebeple et benlerinin daha hızlı ve daha fazla oluştuğu görülmektedir.

Et benleri kanserojen hücre barındırmazlar. Bu sebeple sağlığa olumsuz etkileri yoktur. Fakat görüntü itibari ile insanları rahatsız edebilmektedirler.

Et Benleri ve Tedavisi

Et beni, ben , et beni estetiği

İnsanların dış görünüşlerini oluşturan yapılardan en önemlisi cilt olarak bilinmektedir. Cildine önem veren insanlar için bazen, küçük, zararsız bir et beni önemsiz olabilir fakat kimi zaman, 10cm’ye kadar ulaşan et benlerinin varlığı, estetik olarak kötü bir görünüme sebep olabilmektedir. Bu zararsız et benlerinden kurtulma isteklerine sebep olmaktadır. Özellikle vücudumuzda sürtünmenin cok olduğu boyun bölgesi göz cevresi koltuk altı bölgelerinde cok görülür.

Zararlı benlerin aksine, kansere yol açma riski bulunmayan et benlerinin tedavi edilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler, insanların tercihlerine ve benlerin çeşitli özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Ne kadar çeşitli olursa olsun tüm tedavi yöntemleri, hastalar için basit ve acısız olarak gerçekleşmektedir. Günlük hayatı olumsuz etkilemediği için de bu tedaviler çoklukla tercih edilmektedir. Lazerle ben aldırma uygulamasının en büyük yer kapladığı bu tedavi yöntemleri, çoklukla lokal anestezi eşlğinde ve çok kısa sürede gerçekleştirilip, hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Lazer uygulamasının dışında cerahi uygulama , radyo frekansları,koter ve krio erapi yöntemleri ile de et benleri tedavisi yapılmaktadır.

Et benleri, zararsız cilt dokuları olarak bilinmektedir. Bu dokulardan kurtulmak isteyen insanların, uzman doktorlar tarafından kontrol edilip, uygun tedavi yöntemlerinden biri eşliğinde, bunlardan kurtulmaları mümkündür

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*