Estetik diş hekimliği ve uğraş alanı?

estetik diş hekimliği, estetik diş hekimi ne iş yapar, estetik diş hekimliğinin ilgi alanı

Genç ve güzel görünmek, tarih boyunca insanlar için evrensel bir arzu olmuştur ve güzel görünüş için en çabuk algılanan bölge yüz, yüzün içerisinde de dişlerdir. Gerek konuşurken, gerekse gülümserken düzgün, beyaz ve parlak dişlerin kişinin görünümüne yaptığı etkiyi kimse tartışamaz. Estetik olarak düzgün olan dişler, kişinin kendine güvenini de artırır. Zira sırf dişlerinin kötü görünümünden çekindiği için konuşamayan, gülemeyen, kahkaha atamayan pek çok kişi bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, düzgün, beyaz ve parlak dişler gerek sağlıklı bir sosyal gelişimin gerekse kişinin kendine olan güveninin anahtarıdır. Estetik diş hekimliği, bu ihtiyaca cevap vermeyi hedefleyen bir diş hekimliği türüdür. 1930’lu yıllarda, Hollywood’da “gülümseme mühendisliği” adıyla tanıtılmaya başlanmış ve özellikle aktör ile aktrisleri hedeflemiştir. Ancak estetik diş hekimlerini sadece sahne sanatçılarına yönelik uygulama yapan biri olarak görmek yanlış olur. Estetik diş hekimlerinin uygulamalarının yaklaşık %50’si bu amaca yöneliktir, ancak kaza sonucu veya doğuştan gelen bir sebeple ağız sağlığı ve görüntüsü bozulmuş kişilere yönelik de çalışırlar. Amaçları, yüz, diş ve diş etini bir arada değerlendirerek kişiye ihtiyaç duyduğu (bu ihtiyaç tıbbi veya salt estetik nedenlerden dolayı olabilir) estetik görüntüyü sağlamaktır.estetik diş hekimliği, estetik diş hekimi ne iş yapar, estetik diş hekimliğinin ilgi alanı

Estetik diş hekimleri, uygulamalarında yüz kompozisyonu, diş kompozisyonu ve dento fasial kompozisyonu dikkate alırlar. Amaçları, evrensel olarak kabul edilen estetik kurallarına uygunluk olduğu kadar, kişinin ihtiyaçları ve isteklerine yönelik işlem yapmaktır.  Estetik diş hekimliğinin mucidi olarak kabul edilen Pilkinton, bu mesleği “doğayı en mükemmel şekilde taklit ederek yapay ürünleri fark edilmeyecek şekilde uygulamaktır” diye tanımlamıştır.

Uygulamalar neticesinde kişinin estetik operasyona maruz kaldığı ne kadar az anlaşılıyorsa, operasyon o derece başarılı olmuştur. Bu nedenle, en iyi estetik diş hekimleri altın oran’dan ve açılardan en çok anlayanlar arasından çıkar. Zira dişlerin doğal hallerinde var olan açıları, yapay olana aktarmak oldukça zorlayıcı bir iştir. Estetik diş hekimleri toplumda giderek artan bir ihtiyaca cevap verirler. Ancak bilinmelidir ki, uygulamalarının kişiye özel olmasından dolayı normal bir diş hekiminden daha pahalıdırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*