Estetik diş hekimliği neler ile ilgilenir?

estetik diş hekimliği uğraş alanı, estetik diş hekimleri neler yapar, estetik diş hekimliği ilgi alanı

Güzel görünme arzusunun çok eski bir geçmişi vardır. Bugün kullandığımız anlamıyla estetik kelimesini tarihte ilk kullananlar, Yunanlılardır. Ve Yunanlıların zamanından beri, estetik öncelikle yüz güzelliği ile ilgili olmuştur. Yüz güzelliğinin en çok dikkat çeken kısmı ise ağız ve diş yapısıdır. Gerek konuşurken, gerek gülerken ağız ve diş yapısı yüzümüzde en çok dikkati çeken kısımdır. Bu nedenle estetik anlayışında önemli bir yer tutar. İşte estetik diş hekimliğinin amacı, genel kabul gören kıstaslar uyarınca ağız ve diş yapımızı güzelleştirmek ve tabiri caizse bize mükemmel gülümsemeyi kazandırmaktır.estetik diş hekimliği uğraş alanı, estetik diş hekimleri neler yapar, estetik diş hekimliği ilgi alanı

Her ne kadar sahne sanatçılarına yönelik bir diş hekimliği uzmanlığı dalı olarak başlamışsa da, günümüzde tek amacı bu değildir. Estetik diş hekimliği, doğuştan veya sonradan meydana gelen bir kaza ile mahvolmuş ağız ve diş yapılarının restorasyonuyla da uğraşır. Zira düzgün dişler, sosyal hayatta tahmin ettiğimizden daha fazla önem taşımaktadır. Düzgün dişlere sahip birey, daha rahat konuşacak, gülecek ve iletişim kuracaktır. Bu da daha zengin bir sosyal hayat demektir. İşte estetik diş hekimliğinin asıl ilgilendiği alan budur; kişiye doğal gülümsemesini geri kazandırarak onu kendine güvenen bir birey haline getirmek. Uyguladıkları tedaviler de bu amacı hedefler. Diş ve ağız yapısındaki bir sorunu sadece tedavi etmekle kalmazlar, tedavilerinin sonucunda güzel görünümü de hedeflerler. Normal diş hekimleri, örneğin sadece bir çürüğü tedavi eder ve sağlıklı sonuç elde etmişse, işini bitmiş görür. Estetik diş hekimleri ise hem çürüğü tedavi edecek ve hem de işin sonunda dişin güzel görünmesini sağlayacaktır.

Bu amacı gözeten estetik diş hekimi, zaman içerisinde normal diş hekimlerinin ve diğer tıp dallarının da yararlandığı pek çok tedavi yönteminin keşfedilmesine neden olmuştur. Zirkonyum ve lamina kaplamalar gibi tedavi şekilleri ile implant uygulamaları, estetik diş hekimlerinin çabaları sayesinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde, normal diş hekimliği ile estetik hali arasındaki sınır giderek incelmektedir. Zira estetik tedavi şekilleri (örneğin diş beyazlatma), artık sıradan dişçi muayenehanelerine kadar girmeye başlamıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*