Emzirme Sırasında Memelerde Ağrı ve Acı Oluşması

memede ağrı oluşması, emziren annenin memesinde ağrı oluşumu, meme ucu yarası oluşumu

Bebeğiniz doğduktan sonra kadınlar için önemli bir deneyim de emzirme dönemidir. Ama bazılarında emzirme ağrılı olabilir. Süt kanallarının tıkanması, memede iltihaplanma (Mastit), meme uçlarında ağrı gibi birçok neden emzirme sırasında ağrıya neden olabilir. Neyse ki bu durumlar basit tedavi yöntemleri ile kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. Emzirme sırasında ağrı duyuyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşerek tıbbi yardım alın.memede ağrı oluşması, emziren annenin memesinde ağrı oluşumu, meme ucu yarası oluşumu

Süt Kanallarının Tıkanması

Bebeğinizin az beslenmesi veya zaman problemi nedeni ile bebeğinizi formül sütlerle veya mamalar ile beslenmesi durumunda süt kanallarında tıkanma görülebilir. Çocuğu sütten kesme ve dar sutyen kullanmak da süt kanallarında sorunlara neden olabilir. Süt kanallarında tıkanıklığın belirtileri memede kızarıklık, ısı artışı ve memelerde hassasiyettir. Tıkanık kanalları açmak için, memeyi gevşetip rahatlatmak ve emzirmeden önce memeye ılık kompres uygulama yapılabilir. Ağrı olan bölgeye masaj yapmak, ağrıyı rahatlatıp hafifletebilir. Sorun birkaç gün devam ediyor ise doktorunuza başvurun.

Meme İltihabı (Mastit)

Memedeki yaralar veya süt kanallarında tıkanıklıklar enfekte olabilir ve hassas göğüslere ek olarak ateş, vücut ağrıları, yorgunluk hissetmeye neden olabilir. Meme enfeksiyonu mastit olarak bilinir ve antibiyotik ile tedavi edilir. Eğer yukarıdaki durumlar var ise doktorunuza mutlaka görünün. Mastit erken teşhis edilirse tedavisi de daha kolay olmaktadır. Enfeksiyon tedavisi sırasında emzirmeye de devam edilmelidir. Anne sütü anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için mastit sırasında emzirmek güvenlidir. Emzirme mastitin düzelmesinde süreci hızlandırabilir.

Göğüslerde Süt Birikimine Bağlı Dolgunluk

Artan anne sütü, kan akımı sonucunda memeler şişip ağrılı hale gelebilir. Memedeki aşırı dolgunluk memede şekil bozukluğu yapabilir ve emzirme güçlüğüne neden olabilir. Memelerde dolgunluk için, 2 saatte bir sık emzirme ile memelerde rahatlama sağlanabilir. Ayrıca ılık kompres de yapabilirsiniz. Bebeği memelerde dolgunluk nedeniyle emzirme sıkıntısı yaşıyorsanız pompa ile sağma yapabilirsiniz.

Meme Ucunda Yaralar

Memelerde acı emzirme döneminin ilk birkaç günü yaygın görülen ve normal bir sorundur. Meme ucundaki yaralar yanma hissi ve sızlama veya kaşıntı yapabilir. Meme yaraları ve buna bağlı acılar nedeni ile bebeğe yanlış pozisyon verme, yanlış emzirme ve yanlış meme bakımı nedeni ile bebekte beslenme sorunlarına neden olabilir. Meme başındaki çatlaklar için zeytinyağı ya da meme merhemi kullanarak meme başındaki kuruluk ve çatlamaları engelleyebilirsiniz. Bebeğin emmesine bağlı gelişebilecek ağrıları azaltmak için bebeğin ağız kısmının bir kenarına parmağınızı hafifçe sokun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*