Düzenli Besin Tüketiminin Önemi

besin tüketiminin önemi, düzenli besin tüketimi, besin tüketimi neden önemli

Beslenme bir kişinin sadece karnını doyurması istediği her şeyi istediği kadar yemesi demek değildir. Beslenme yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek, yaşam kalitemizi yükseltmek için hayatımızdaki en önemli ihtiyaçtır.besin tüketiminin önemi, düzenli besin tüketimi, besin tüketimi neden önemli

Düzenli Beslenme Nedir?

Düzenli beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir. Bazen zayıflamak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğundan çok daha az beslenir, bazen de kilo almak için daha fazla besin tüketmeye çalışırız. Bu durum vücudumuzdaki dengeyi tamamen bozar, çeşitli hastalıklara yakalanmamıza neden olur. Vücudumuz çeşitli vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ ve su gibi besinlere ihtiyaç duyar. Bu besinlerin her birine farklı oranlarda ihtiyacımız vardır. Örneğin günlük 2 litre suya ihtiyaç duyan vücudumuz için günlük birkaç gram vitamin yeterli gelmektedir. Vitaminler açısından oldukça zengin olan meyve ve sebzeleri mevsiminde taze olarak tüketmek düzenli beslenme ve insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Besin Grupları

Besinler içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinlerden bazıları ise karbonhidratlardan daha zengindir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri şu şekilde gruplandırabiliriz:

  • Süt Grubu (süt, peynir, yoğurt)
  • Et Grubu (et, tavuk, balık, kuru baklagiller)
  • Sebze-Meyve Grubu
  • Tahıl Grubu

Süt grubu kalsiyum için en iyi faktördür. Bu gruptaki besinler özellikle çocuklar hamileler ve emziren anneler için oldukça önemlidir. Et grubundaki besinler protein bakımından zengindir. Proteinler hücrelerimizin yapısını oluşturur. Hücrelerin sürekliliği, vücudun büyüme ve gelişmesi için önemli bir besin öğesidir. Proteinler aynı zamanda vücutta enerji kaynağı olarak da kullanılır. Sebze ve meyve grubundaki besinlerden vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılarız. Tahıllar ise temel enerji kaynağımızı oluşturur.

Düzenli beslenme için bu besin gruplarından dengeli olarak beslenmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde vücudumuz gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdüremez. Bunun yanında tek gruba bağlı olarak beslenmek yanlıştır. Çünkü bu kabızlık, ishal, midede şişkinlik, kan şekeri ve tansiyon düşmesi, baş dönmesi gibi ciddi sorunlara yol açar. Düzenli ve dengeli beslenilirse beyin sağlığı gelişir, insan zihninde canlılık hisseder. Hastalıklara karşı bağışıklığımız artar ve sağlıklı bir cilde kavuşuruz. O halde kaliteli bir yaşam istiyorsak yeterli ve dengeli beslenelim.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*