Dudak Çatlamalarına Ne Neden Olur? Ne İyi Gelir?

dudak çatlaması nedenleri, dudak neden çatlar, dudak çatlamasına çözüm

Dudaklar kış aylarında çok daha hassaslaşmaktadır ve bu nedenle de kurumalar, çatlamalar kaçınılmaz olmaktadır. Kızarıklığıyla, kuruluğuyla, hassasiyet ve acısıyla oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Peki dudak çatlamalarının asıl sebebi nedir ve nasıl giderilir?dudak çatlaması nedenleri, dudak neden çatlar, dudak çatlamasına çözüm

Dudak çatlamalarının pek çok sebebi olabilir. Ancak genellikle vücudun susuz kalması, yeterli miktarda su tüketilmemesi temel nedenler arasındadır. Ayrıca çok soğuk ya da sıcak havalara fazla maruz kalmak da dudak çatlamalarına sebep olabilmektedir. Bazen bu durumların hiçbiri olmasa dahi dudaklar çatlayabilmektedir. Bu durumda kan değerlerinin kontrol edilmesinde fayda vardır. Çünkü A vitamini fazlalığı dudak çatlamalarına neden olabilmektedir. Buna ek olarak; alerjik durumlar, ağızdan nefes alıp vermek, asitli içeceklerin fazla tüketilmesi kimyasal kozmetik ürünlerinin kullanımı da bu duruma neden olabilmektedir. Peki dudak çatlamalarına karşı nasıl önlemler alınabilir?

  1. Toz Şeker

Toz şeker, dudakları ölü derilerden arındırmak için en güzel yöntemlerden biri olacaktır. Çatlak ve kurulukları kısa süre içerisinde tedavi edecektir. 1 tatlı kaşığı kadar toz şekeri balla karıştırıp dudaklarınıza narince sürünüz. Yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

  1. Bal

Bal antibakteriyel özellikte bir besindir. Dudak dokularını yenilemek ve tedavi etmek için uygun bir tercih olacaktır. Dudaklarınızı tamamen kaplayacak kadar organik balı narince sürünüz. Yaklaşık 10-15 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

  1. Salatalık

Salatalık vücudun ihtiyacı olan nemi sağlayacak önemli sebzelerden biridir. Salatalı dudak bölgelerinize kompres şekilde 15-20 dakika kadar uygulayabilirsiniz. Oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

  1. Aloe Vera

Aloe vera jeli cilde iyi geldiği kadar dudak çatlamalarına da iyi gelmektedir. Dudağınıza ihtiyacınız olan nemi sağlayacak ve tedavi edecektir. Yeteri kadar taze aloe verayı dudaklarınıza masaj yaparak sürebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının bir mucizevi etkisi de dudaklara iyi gelmesidir. Çatlamış, kurumuş ve ölü dokularla kaplı olan dudaklarınıza yeteri kadar hindistan cevizi yağını sürebilirsiniz. Haftada 4-5 kez sürebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*