Donmuş Etin Pişirme Teknikleri

donmuş et nasıl pişirillir, donmuş eti pişirme yöntemleri, donmuş et nasıl pişirilmeli

Bu konu hakkında gıda mühendisleri tarafından belirtilen bir açıklamaya göre sıcak havalar da kullanılmayan et türleri eğer iyi muhafaza edilmezse kötü sonuçlar doğuyor. Buzdolabından çıkardığımız et ürünleri eğer donlu ise sağlık açısından kısık ateşte tencerede pişirilmesi daha doğru bir uygulamadır. Çünkü çözülen et türlerinde bakteri sayısı oldukça fazla olur Buzdolabında ürünler 4 derece de muhafaza edilmesi gerekir.donmuş et nasıl pişirillir, donmuş eti pişirme yöntemleri, donmuş et nasıl pişirilmeli

Donmuş eti düdüklüde pişire bilir miyiz?

Her evde şüphesiz en fazla kullandığı yöntemlerden biridir buzdolabında dondurup bir miktar kullanıp artanı tekrar dondurmak lütfen bunu yapmamalısınız. Buzluktan çıkmış donlu ürünü çözüldükten sonra tekrar dondurmak zehirlenmelere özellikle ürünlerde bozulmalara sebep olabilir. Buzdolabından ayrı havayla temas etmemesi için hava almayan paketleri kullanınız. Tıpkı kasaptan alınan ürünün direk dolaba konması gibidir. Buzdolaplarına koyabildiğince az ürünler konmalıdır bilinçli kullanılmadığı takdirde zararlı olabiliyor. Donmuş etlerin donukluğunu çözülmeden düdüklü de pişirilmez. Özellikle siz isteseniz bile pişmez sulanmaz ve yanmalar olur. Donlu et geç pişer diye de bir kaide bulunmuyor.

Etinizin pişmesi sizin eti doğrama şeklinizle orantılıdır. Siz eti ne kadar küçük ya da büyük doğrarsanız et erken ve ya geç pişecektir. Ne renk değişir ne tattı ve ya şekli bozulur. Bu işlem işin en doğru uygulama donu çözüldükten sonra pişirip eşsiz lezzete kavuşabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi eti dışarıda değil dolabın normal katında 4 derece çözülmesine özen gösteriniz bir kez donmuş eti tekrar dondurmaya bırakmayın ya hep kullanın ve ya hiç açmayınız. Etin donu çözüldükten sonra düdüklünüzü bir miktar ısıttıktan sonra etinizi içine koyup pişirebilirsiniz. Düdüklü tencerenizde etinizi pişirirken önce yağını yakmalısınız su koymadan direk etinizi koyup ağzını kapatıp pişmeye bırakmayınız. Her şeyi öğrenerek  ve bilhassa özen göstererek yapmaya çalışınız. Bilmediğiniz ama gerçekten zararı büyük birçok durum vardır. Küçücük şeyler için sağlığınızdan olmayınız. Eti tekrar dondurmayın ki bu çok zararlı bir işlemdir. Düdüklü tencere de ise donu çözülmeden et pişmeyecektir. Öncelikle etin donunu çözün sonra pişiriniz ve sonrasında etinizi dolabın normal yerin de çözülmeye bırakmayı unutmayınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*