Domuz Gribi Aşısı

BU HASTALIKTAN KORUYAN BİR AŞI VAR MI?
EVET … SEVİNDİRİCİ BİR DURUM.. Bundan bir kaç ay önce aşının olmadığını yazdığımız bu makalede artık aşının olduğunu söylemeliyiz.
RİSK GRUBUNDA KİMLER VAR VE KİMLER AŞI OLABİLİR ?
1. Kronik hastalığı olanlar (diyabet, astım, kronik kalp hastalığı, Böbrek hastalığı, vücut savunma sisteminde yetersizliğe sebep olan immun sistem hastalıkları gibi …)
2. 6-24 yaş arasındaki yetişkinler (Sağlık Bakanlığı üst yaş sınırını yukarı doğru çekmeyi planlamaktadır.)
3. Gebeler
Kaynak: 1-Sağlık Bakanlığı

AŞININ YAN ETKİSİ VAR MI ?
Her aşıda olabilecek yan etkiler vardır. Tüm önemli ve otoriter kuruluşlar aşının güvenilirliğini onaylaşmıştır. Ancak yinede hekiminizle konuşmanız gereklidir.
DİKKAT DİKKAT !!! YUMURTA ALERJİNİZ VAR İSE DOMUZ GRİBİ AŞINI YAPTIRMAYINIZ !!!
Kaynak: 1-Sağlık Bakanlığı

Dünya Sağlık Örgütü Çinde 39 000 kişiye yapılan aşıda kas krampları ve baş ağrısı gibi hafif belirtilerin görüldüğünü söylemiştir.
Kaynak: 1-http://www.msnbc.msn.com/id/33190473/ns/health-cold_and_flu/ , updated 10:46 a.m. ET Oct. 6, 2009

DOMUZ GRİBİ AŞISINDA ADJUVAN NEDİR ?
SQUALANE denilen madde aşının yanıtını artırmak için domuz gribi aşına eklenmiştir. 1997 yılından beri bir grip aşısı içerisinde kullanılmaktadır. Otoritelerce onaylanmıştır.

GEBELERE ADJUVANLI AŞIMI YAPILABİLİR Mİ ?
Dünya Sağlık Örgütü yapılabileceğini söylemiştir. Ancak ülkemizde buna Sağlık Bakanlığı verecektir. Bir milyon adjuvansız aşı getirtileceği bilinmektedir. Buradan da ülkemiz bilim adamlarının ve Sağlık Bakanlığımızın hassas oldukları gözlenmektedir. Yinede karar vermeden önce hekiminizle mutlaka ön görüşme yapmanız gerekmektedir. En iyi kararı hekiminiz verecektir.

PEKİ, DOMUZ GRİBİ İÇİN DOMUZLARA UYGULANAN BİR AŞI VAR MI?
Evet, domuzlara uygulanan bir aşı var. Ancak bunun insanlara uygulanması mümkün değil. İnsanlara uygulanması planlanan aşı için çalışmalar son hızda devam etmektedir.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA VE YAYILMA YÖNTEMLERİ
Hapşırırken ağız ve burnunuzu kağıt mendil ile kapatınız. Burnunuzu ve ağzınızı sildiğiniz mendili mutlaka ortada bırakmayınız ve kapalı çöp kutusuna atınız.

Ellerinizi sık aralıklarla yıkayınız. Yıkama işlemini su ve sabunla yapınız. Ayrıca alkol içeren el temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Ellerinizi burun, ağız ve gözünüze değirdirmeyiniz.

Hasta ve gripli kişilerden uzak durunuz.

Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde doktorunuzla iletişime geçiniz. Diğer insanlara yaymamak için evde kalmaya gayret ediniz.

PEKİ, ELİMİ NE ZAMAN YIKAMALIYIM?
Dışarıdan içeri gelir gelmez elinizi yıkayınız. (Kirli yüzeylere el sürdüğünüzde…)

Mendiliniz yok ise elinizi kapatarak hapşırınız. Ve akabinde ellerinizi hemen yıkayınız.

Mümkün olduğu kadar tokalaşmamaya gayret ediniz. Yahut tokalaştıktan hemen sonra elinizi ağız, burun ve gözünüze değdirmeden hemen yıkayınız.

ELİMİ NASIL VE NE KADAR SÜRE YIKAMALIYIM?
En az 20 saniye olmak üzere eliniz bol sıcak su ve sabun ile yıkayınız.

ELİMİ YIKAYACAK BİR YER VEYA TEMİZ BİR YER BULMAZSAM NE YAPABİLİRİM?
Elleriniz alkol içeren dezenfektanlarla silebilirsiniz. Jel bazlı olanlarla ellerinizi dezenfekte ederek kurumasını bekleyiniz. Buradan hareketle yanınızda alkol içeren antiseptik solüsyonlar taşımak işinizi kolaylaştıracaktır. Jel bazlı antiseptikler kuruyana kadar ellerinizi birbirine sürterek temizleme işlemine devam ediniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*