Diyabet Beslenmesi Nasıl Olmalı?

diyabet beslenmesi, diyabette nasıl beslenilir, diyabetli hastalar nasıl beslenmeli

Diyabet hastalığı, vücuttaki glikoz seviyesinin aşırı yükselmesi sonucu oluşan metabolik bir bozukluktur. Vücuttaki insülin seviyesi düşünce kan şekeri oranında dengesizlikler yaşanmaya başlar. Bu yüzden diyabet hastalarının şeker tüketimine dikkat etmeleri ve diğer yandan karbonhidrat tüketimine de dikkat edilmelidir. 1921 yılında bulunan insülin iğnesi ile diyabet hastalığında büyük bir yol alınmıştır. Bu iğne sayesinde vücuttaki direnç ve insülin artmaktadır. İnsülin iğnesi tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra iyi bir diyabet beslenmesi ve insülin iğnesi ile diyabet hastalığı ile baş etmek kolay bir hal alacaktır. Ortada olan risk büyük bir ölçüde azalacak ve sizi rahat ettirecektir.diyabet beslenmesi, diyabette nasıl beslenilir, diyabetli hastalar nasıl beslenmeli

Diyabet hastalığı sırasında iyi bir diyabet beslenmesi ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz gereken en önemli konu karbonhidrat tüketimidir. Çünkü her besinde çeşitli karbonhidratlar bulunmaktadır. bu karbonhidratlardan kimisi iyi bir sonuç oluştururken diğeri tam tersi şekilde ölüme kadar götürebilecek sonuçlar doğurmaktadır. Reçel, bal, pekmez, çikolata, hazır meyve suları, kek, tatlı, şekerli bisküvi gibi ürünler basit karbonhidrat içeren ürünlerdir. Bu ürünlerin tüketilmesi zararlı etkiler doğuracaktır. Hastalık boyunca bu tür ürünlerden uzak durmak ve kompleks karbonhidratlar tüketmek önemlidir. Bu karbonhidratlar sebze, meyve, pilav, makarna, ekmek gibi ürünlerdir. Bu karbonhidratların basit karbonhidratlardan farkı ise kana yavaş bir şekilde karışacak olmasıdır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Diyabet hastalığı boyunca posalı yiyecekler tüketmek önemli bir yere sahiptir. Kuru incir, kepekli, ekmek, makarna gibi ürünler posalı yiyeceklerdir. Bu ürünlerin en büyük faydası kandaki şeker oranın aniden yükselmesini engellemektedir. Bununla birlikte bu ürünler bağırsak hareketlerinide düzenlemektedir. Posalı yiyecekler tokluk hissi yaratarak kilo kaybını sağlar. Diyabet beslenmesi sırasında diyabet hastaları beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği ve prinç yerine bulgur tüketmeleri gerekmektedir. Hastalık boyunca kilo kontrolü çok önemli bir konudur. Kilo artışı nefes almayı zorlaştıracaktır ve bunun yanı sıra kandaki şeker oranın kontorlünü güçleştirecektir. Bu süre zarfı boyunca iyi bir beslenme ve karbonhidrat tüketimini kontrollü bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*