Çocuklarda Obezite Riskleri

çocuklarda obezite, çocuklarda obezite oluşumu, çocuklar neden obezite olur

Obezite tüm toplumlarda yaygın görülen bir problem özellikle çocuklarda ciddi bir sağlık sorunu olmakta. Obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Obezite, alınan kaloriden daha az kalori harcamanın bir sonucu olarak oluşur. Ama unutulmamalıdır ki bazı risk faktörleri çocukta obezite gelişme şansını artırmaktadır.çocuklarda obezite, çocuklarda obezite oluşumu, çocuklar neden obezite olur

Genetik Faktörler

Colorado State Üniversitesinin açıklamasına göre, genetik faktörler bir çocukta kilo fazlalığı gelişmesi şansını artırmaktadır. Ailede aşırı kilolu kişiler olan ailelerin çocuklarının fazla kilolu veya obez olduğu görülmüş.

Davranışlar

Bazı davranışlar veya davranış eksiklikleri çocuklarda obeziteye katkıda bulunabilir. Kolori miktarı yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi yani şeker ve yağ oranı yüksek gıdaların fazla tüketilmesi çocuklarda davranışsal bir bozukluktur ve obezite için risk faktörüdür. Özellikle televizyon ve bilgisayar başında oyun oynamak film izlemekte obezite için bir risk faktörüdür. Bu durumlarda fiziksel aktivite olmadığı için enerji tüketimi minimaldir.

Çevre Faktörü

Çocuklarda büyüdüğü çevrede obezite için bir risk oluşturabilir. Evde anne ve baba rol model olarak görüldüğü için çocuklar ebeveynlerin alışkanlıklarını örnek olarak alabilir. Ebeveynlerin, beslenme ve fiziksel aktivite açısından seçimleri çocukların da seçimi olmaktadır. Ayrıca çocukların okul ve arkadaş ortamları da yeme alışkanlıkları ve fizik aktivitelerini etkileyecek diğer ortamlardır.

Sosyokültürel ve Ekonomik Faktörler

Sosyoekonomik ve sosyokültürel durumlar da obezitede rol oynayabilir. Örneğin düşük gelirli ailelerin sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının yanında fizik aktivite için yeterli ekonomik ve uygun ortamlarının olmaması obezite için önemli rol oynamaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*