Çocuklarda Demir Eksikliği ve Anemi

çocuklarda demir eksikliği, çocuklarda anemi nasıl olur, çocuklarda neminin nedenleri

Demir eksikliği, bebeklikten itibaren her yaştaki çocuğu etkileyen bir sorundur. Yetersiz anne sütü alımı, 2 yaşında demir eksikliği olan yiyeceklerle beslenme ve hızlı büyüme ile ergenlik, ilaçlar veya sık enfeksiyonlar demir eksikliğine neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi, çocuklarda en sık görülen anemidir.çocuklarda demir eksikliği, çocuklarda anemi nasıl olur, çocuklarda neminin nedenleri

Anemi

Kırmızı kan hücreleri (eritrositler) ve hemoglobin sayısı, birlikte veya ayrı ayrı yaşa göre normal değerlerin altına düştüğünde meydana gelir.

Bu azalma sonucunda kanın oksijen kapasitesi ve hücrelere verilen oksijen miktarı azalır. Bununla birlikte, hemoglobin seviyesi 7-8 g / dL’nin altına düşmezse önemli fizyolojik değişiklikler meydana gelmeyecektir. Cilt, gözler ve iç yanaklar gibi soluk cilt bölgeleri ancak bu değerin altına düştüğünde belirginleşir.

Vücudun hemoglobin üretmesi için demire ihtiyacı vardır. Demir eksikliği nedeniyle vücut, kırmızı kan hücreleri için yeterli hemoglobin üretemez.

Demir eksikliği anemisi

Bu, özellikle gelişim sırasında çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenlerle çocuklarda demir eksikliği ciddiye alınmalı ve semptomlar kontrol altına alınmalıdır.

Nedenler

Bebek ve çocuklarda demir eksikliğinin en önemli nedeni anne sütündeki ve demir içeren besinlerin yetersiz beslenmesidir.

İlk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerde demir eksikliği yoktur. Anne sütündeki demir çok kolay emildiğinden, büyüyen bir bebek için yeterli demir vardır.

Altı aydan sonra tamamlayıcı gıdalara geçildiğinde, yeterince demir alamayan bir çocuk demir eksikliği için adaydır. Bebeklerde demir eksikliğini önlemek için; İki yaşına kadar anne sütüne devam edin, tamamlayıcı gıdalara demir içeren yiyecekler ekleyin, inek sütü alerjilerine ve fazla inek sütüne dikkat edin ve gerekirse tıbbi gözetim altında demir takviyeleri kullanın.

Çocuklarda demir eksikliği anemisinin en önemli nedeni, yetersiz beslenme veya yetersiz beslenme nedeniyle yetersiz demir alımıdır. Çölyak hastalığı gibi besinlerin emilimini engelleyen hastalıklar, yetersiz demir alımına neden olabilir.

Diğer olası nedenler şunları içerir:

Yoğun burun kanamaları

Bağırsak polipleri ve bazı bağırsak parazitleri

Dışkı ve idrarda kan kaybı (peptik ülser hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları ve inek sütü alerjisi gibi nedenlerle),

Makatta çatlaklar

Ergenlik döneminde düzensiz ve ağır adet kanaması.

Bazı ilaçların çocuklarda kansızlığa neden olabileceği unutulmamalıdır. Kırmızı kan hücresi üretimini baskılayan veya bozan ilaçlar anemiye neden olabilir. Besinlerin emilimini engelleyen ilaçlar da kansızlığa neden olabilir.

Sık görülen enfeksiyonlar ve kronik hastalıklar da anemiye neden olabilir. Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi, genellikle 4 ila 6 aylıkken ortaya çıkar ve derin aneminin nedenidir ve yoğun tedavi gerektirir.

Semptomlar

Aneminin en yaygın semptomu solukluktur. Bu solukluk göz kapakları, yanaklar ve ağız, avuç içi ve tırnak yatağına bakılarak anlaşılabilir.

Aşağıdaki durumlarda derhal bir doktora başvurmalısınız:

Soluk cilt

Bozukluk

Anoreksi

Çok ağlamak (büyü ekleme şeklini alabilir)

Zayıflık

Kalp atışı hissi

Ağır demir eksikliği ile birlikte buz, toprak veya duvar ve metal gibi besin olmayan maddeleri yalamak gibi belirtiler de görülür. Çocuğunuzun dikkat ve konsantrasyon sorunları varsa, bunun nedeni demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bu şikayetlerin çoğu demir eksikliğinin erken teşhisi ve tedavisi ile düzelir.

Teşhis yöntemleri

Bebek ve çocuklarda demir eksikliği kan testi ile test edilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi olan bir çocuğun dışkı ve idrarda kan kaybı olup olmadığını öğrenmeniz gerekebilir.

Dışkıda gizli kan testi, peptik ülser hastalığı veya inek sütü alerjisi gibi nedenlerle kan kaybına yönelik olarak aralıklı olarak kanama olabileceği için defalarca tekrarlanabilir. İdrar kanamasının en yaygın nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Tedavi yöntemleri

Demir eksikliği tedavisi esas olarak oral demir takviyeleri ile yapılır. Tedavi ortalama 3 ay sürer. İlk 2 ayda hemoglobini artırmayı, üçüncü ayda demir depolarını yenilemeyi hedefler.

Erken doğumlar ve düşük doğum ağırlıklı bebekler profilaktik demir desteği gerektirebilir.

Demir eksikliğini önlemek için ne yapılmalı

Bir çocuğun gelişimi üzerindeki ciddi etkileri göz önüne alındığında, demir eksikliği derhal tedavi edilmelidir.

Altı ay emzirme

Demir eksikliği anemisini önlemek için beslenmeyi önemli kılmak,

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*