Böceklerden kurtulmanın yolları nelerdir?

böceklerden kurtulma yolları, böcek ilaçlama, böcek nasıl ilaçlanır

Böcekler, dünya üzerinde en fazla türe ve nüfusa sahip asalak canlılardır. Nesilleri her geçen gün artan haşerelerin devamlı olarak farklı türleri keşfedilir.  Yeryüzünde tüm coğrafyalara yayılan haşerelerin bazıları ekosistem üzerinde doğal döngüyü düzenlerken bazıları ise insanlar için ciddi boyutlu tehlike barındırır. Vücutları baş, gövde ve karın olarak 3 ana bölümden oluşan böcekler eklembacaklılar sınıfına ait omurgasızlardır. Türlerinin genetiği gereği bazı böcekler, başka canlıların yaşayamayacağı bölgelere yerleşmiştir. Bunlar Güney kutbunun buzulları, susuz çöller gibi ortamlardır. Böceklerin çok gelişmiş ve duyarlı; görme, koklama, dokunma ve işitme organları vardır. Bu sayede hayati fonksiyonlarını güven altına almayı sürdürürler. Çoğu böceklerin vücutlarında dokunmaya karşı duyarlı tüycükler bulunur bu özellikleri ile birbirleriyle iletişime geçerler. Ses çıkaran canlılarda ise birbirinin sesini duymak için özel işitme organı bulunur.böceklerden kurtulma yolları, böcek ilaçlama, böcek nasıl ilaçlanır

Her canlının olduğu gibi böceklerinde yaşama hakkı vardır. Bu sebeple doğada barınan böcek çeşitleri insanları rahatsız etmese de bireylerin yaşam alanlarına sızanlar için durum aynı değildir. Haşere görüntüsü gereği rahatsız edici bir yapıya sahiptir, fakat bundan daha önemli olan nokta ise böceklerin insanlara bulaştırdıkları çeşitli bulaşıcı hastalıklar ve böcek ısırmaları sonucunda gelişen zehirlenmelerdir. Haşerelerin saldırı boyutları arttığında istilalara neden olurlar. Bu istilalara imkan vermemek ve her zaman dezenfekte içinde yaşamak için tek yol böcek ilaçlama hizmetlerinden faydalanmaktır.

Her gün birçok kişi böcek ilaçlama hizmetleri almak için evimde böcek var korkusuyla bu firmalara başvurmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlı firmalardan gönderilen uzman ekip tarafından gerçekleştirilen bu işlem birkaç aşamadan oluşur. Bu aşamalar; ekibin ilaçlama yapılacak alana gelip ortamın büyüklüğünü kontrol etmesi, ilaçlanacak böcek türü ve böcek türüne uygun ilaçlama türünün seçimidir. Bütün analizler yapıldıktan sonra ilaçlama işlemine geçilir. Uygulama bitiminde sorumlu kişi gerekli uyarıları mülk sahibine hatırlatır. Böcek ilaçlama işlemi belli periyotlar halinde düzenli olarak yapıldığında alanda herhangi bir böcek türüyle karşılaşmak olanaksızdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*