Bilgisayar Hızını Program Kullanmadan Arttırma

bilgisayar hızlandırma, bilgisayar hızını arttırma

Bu yazımızda bilgisayarının mevcut olan hızından ve performansından memnun olmayan kişilerin, nasıl bilgisayar performanslarını yükseltebileceklerine bakacağız. Bilgisayarlar, elektronik cihazlar olduklarından çok uzun süre çalıştırıldıkça ısınabilmektedirler. Ayrıca çok uzun süre çalıştırılmasa da iç kısmı tozlanmış olan bilgisayarlar çabucak ısınırlar ve bu da performansı düşürür. Eğer bilgisayarınızı uzun süre çalıştırmadığınız ve bilgisayarın iç kısmının tozsuz ve temiz olduğuna eminseniz, o halde çeşitli işlemler yaparak bilgisayarın performansını ve hızını arttırabilirsiniz. Bu tür performans düşüşleri internet üzerinde bulabileceğiniz küçük programlar vasıtasıyla arttırılabileceği gibi programsız bir şekilde de bilgisayarın performansı arttırılabilmektedir. Şimdi bilgisayarın herhangi bir program kullanmadan nasıl hızlandırılabileceğine bir bakalım.bilgisayar hızlandırma, bilgisayar hızını arttırma

Bilgisayarın Performans Ayarlarını Değiştirmek

Windows içerisinde bilgisayarın performans ayarlarının yönetildiği bölümler vardır. Bu bölümleri, bilgisayarı mümkün olan en yüksek performans alınabilecek seviyeye getirmek, bilgisayarın en fazla verimle çalışmasını sağlayacaktır.

Windows’un performans ayarlarını görüntülemek için öncelikle masaüstüne gelin ve bilgisayarım simgesine sağ tıklayın. Açılan menüde özellikler yazan yere tıklayın. Yeni açılan pencerede üzerindeki sol taraftaki menünün en altında “Gelişmiş Sistem Ayarları” yazan yere tıkladığınızda karşınıza yeni bir ileti penceresi açılacaktır. Bu açılan pencerede de “Performas” yazan yer tıkladığımızda karşınıza, bilgisayarınızın o anki performans durumunu gösteren bir ileti penceresi açılacaktır. Genellikle bu ileti penceresinde resimde görüldüğü gibi “Bilgisayarım İçin En İyi Olanı Windows Seçsin” yazan yerin başında tik bulunur. Resimde gördüğünüz gibi yine bu ileti penceresinde bulunan “En iyi performans için ayarla” yazan yere tıkladığınızda artık bilgisayarınız en iyi performans için ayarlanmış olacaktır.

Bu işlemi yaptıktan sonra kısa bir süre için bilgisayarınızda donmalar olabilir ancak bu önemli bir durum değildir. Kısa bir süre sonra bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma fark edeceksiniz.

Gereksiz Dosyaları Silmek

Birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarının içerisinde neredeyse hiç kullanmayacağı dosyaları bulundurmaktadır. Bilgisayarındaki tüm dosyaları kullanan kişi sayısının ne kadar az olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu yüzden gerek masaüstünüzde, gerekse bilgisayarınızın diğer kısımlarında bulunan ve kullanmadığınız bütün dosyaları silin. Eğer bu dosyalar sizin için çok önemliyse bir CD veya DVD içerisine bu dosyaları kaydederek saklayın. Aynı şekilde bir USB flaş disk veya harici bir hard disk alarak bu dosyalarınızı flaş disk veya hard disk içerisine kaydedebilirsiniz. Sizin için şu an inanılmaz gibi gelse de bu dosyaları sildikten sonra bilgisayarınız gözle görünür bir şekilde hızlanacaktır.

Yukarıda anlattığımız işlemler sizin direk olarak kendi eklediğiniz veya ulaşmanızın kolay olduğu dosyalardır. Ancak gereksiz bazı dosyalar bulunur ki bunları siz direk oluşturmadığınız halde bunlar kendiliğinden oluşurlar. Örnek olarak programların bir ara kullandıkları ancak artık kullanmadıkları dosyalar gösterilebilir. Bu tür dosyaları bilgisayar kullanan kişinin tek tek bulması zor olduğu gibi bulsa bile hangilerinin gerekli hangilerinin gereksiz olduğunu herkes bilemeyebilir.

Bunun için disk temizleme yapmanız, bu dosyalardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Disk temizleme yapmak için öncelikle denetim masasına giriş yapın. Ardından sistem ve güvenlik yazan yere tıklayın. Açılan pencerede yönetimsel araçlar yazan yere tıklayın. Açılan pencerede karşınıza birçok sistem düzenleme aracı çıkacaktır. Bu araçlar içerisinde disk temizleme yazan yeri açın. Size hangi diski temizlemek istediğinizi soracaktır. Bizim önerimiz C: veya D: gibi, kaç tane disk varsa hepsini sırayla temizlemenizdir. Hangi diski temizlemek istediğinizi seçtikten sonra biraz bekleyin. Windows kullanılmayan sistemle alakalı dosyaları taramaya başlayacaktır. Bu tarama işlemi tamamlandıktan sonra ekrana resimde gördüğünüz gibi bir pencere açılacaktır.

Resimde görüldüğü gibi açılan menüde çeşitli dosyalar ve bu dosyaların büyüklükleri belirtilmektedir. Size önerimiz, burada gördüğünüz bütün dosyalara tik koyarak “Tamam” yazan yere tıklamanız ve silmenizdir. Görmüş olduğunuz bu resim, sürekli olarak disk temizleme işlemi yapılan bir bilgisayardan alındığı için, kazanacağınız toplam disk alanı bölümünde sadece 15 MB gibi küçük bir sayı görünmektedir. Ancak uzun süredir disk temizleme yapmıyorsanız veya ilk defa disk temizleme yapıyorsanız burada 3 GB veya 4 GB gibi sayılar görmeniz mümkündür. Bu hard diskiniz üzerinde 3 GB veya 4 GB yeni boş alan açılacağı anlamına gelir.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Disk birleştirme işlemi de tıpkı hard disk üzerindeki gereksiz bilgileri silme işleminde olduğu gibi bilgisayarın performansını oldukça arttıran bir işlemdir.

Öncelikle masaüstüne gelin ve “Bilgisayar”ı açın. Daha sonra birleştirmek istediğiniz diskin üzerine gelerek sağ tıklayın ve özellikler deyin. Özellikler penceresi açıldığında “Araçlar” sekmesine tıklayın. Açılan yerde “Sürücüyü en iyi duruma getir” yazan yere tıklayın. Karşınızda yeni açılacak olan pencerede disk birleştirme işlemi yapabilirsiniz. Ancak bunun için diskin çözümlenmesi gerekmektedir. Birleştirmek istediğiniz diski işaretleyin ve “Diski çözümle” yazan yere tıklayın. Kısa bir işlemden sonra Windows size diskin içerisindeki parçalanma durumunu yüzdelik bir oran olarak belirtecektir. Eğer bu oran yüzde 10’dan daha fazla ise size disk birleştirme yapmanızı öneririz. Disk birleştir yazan yere tıkladığınızda disk birleştirme işlemi başlayacaktır.

İşe Yaramayan Programları Kaldırmak

Tıpkı işe yaramayan dosyaları silmek gibi, işe yaramayan programları kaldırmak ta bilgisayarın performansını arttıracaktır. Bunun için öncelikle Denetim Masası’nı açın ve ardından “program ekle kaldır” yazan yeri açın. Karşınızda açılan pencerede bilgisayarınızda yüklü olan programları göreceksiniz. Eğer burada kullanmadığınız programlar varsa bunları kaldırmanız bilgisayar performansını arttıracaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*