Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

bebeklerde gaz sancısını geçirme, bebeklerin gazını çıkarma, bebeklerin gazı nasıl çıkarılır

Gaz sancısı anne ve bebek için oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bu durum bebeklerde 2 haftalık olduğunda başlayıp, 3 aylık oluncaya kadar devam eden ve her bebekte farklı şiddetle görülen bir durumdur. Gaz sancısı, bebeklerin dünyaya geldiklerinde bağırsak sistemleri tam olarak gelişmediğinden dolayı oluşur. Vücutta sindirime yarayan enzimler bebeklerde işlevini tam gerçekleştirmediğinden, bebek beslendikten sonra kramp şeklinde belirti verir ve gaz sancısı dediğimiz ağrılar oluşur. Erkek bebeklerde kızlara göre daha fazla görüldüğü belirlenen gaz sancıları her bebekte farklı şiddette görülen bir sorundur.bebeklerde gaz sancısını geçirme, bebeklerin gazını çıkarma, bebeklerin gazı nasıl çıkarılır

Öncelikle bebeğin sorununun gaz sancısı olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bunu ise şu durumlarda anlayabilirsiniz;

Bebek beslenirken ya da beslendikten sonra huzursuz olup ağlıyorsa,
Ayaklarını karnına doğru çekip ağlayarak kızarıp buruşuyorsa,
Karnında sertlik ve şişlik oluşuyorsa,

Akşama doğru ağlamaya başlıyor ve bu 2 saatten fazla devam ediyorsa, gaz sancısı olma ihtimali yüksektir diyebiliriz.
Gaz oluşumunu gidermek isteyen anneler, emzirme aralarında veya emzirdikten sonra düzenli olarak bebeğin karnına aşağıdan yukarı doğru küçük dokunuşlarla masaj yapmalıdır. Bebeğin karnına zeytin yağıyla masaj yapmak da gaz sancılarını azaltan bir başka yöntemdir.

Emziren annelerin beslenme sistemi de bebeğin gaz sancısı üzerinde büyük etkisi vardır. Anne, kendine gaz yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Soğan, kuru fasulye, karnabahar, lahana, portakal, limon, çay, kahve, çikolata gaz yapan ürünler arasında başta geliyor. Bu ürünler bebeklerde huzursuzluğa neden olduğundan emzirme döneminde annelere önerilmiyor. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi beslenmelerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bunları kesmelidir. Gaz sancıları her bebeğin yaşadığı normal bir durumdur. Bu durumda anne-baba sakin olmalı, bebeğe ninni söyleyip kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler, müzik sesi gibi devamlı sesler veya araba ile gezdirmek bebek için rahatlatıcı olabilir.

Bebeğin karnını ve sırtını ovmak, anne-babanın gözetiminde bebeği bir süre yüzüstü yatırmak veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da faydalı bir yöntemdir. Bebeğin çok sıkıntılı olduğu anlarda ise, ayaklarına ve çamaşırının üzerinden karnına sıcak havlu konulabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*