B12 Eksikliği Yorgunluğa Neden Olabilir?

b12 eksikliği, sürekli yorgunluk hissi, neden sürekli yorgun hissederiz

B12 vitamini; Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından düzenli olarak alınması gereken bir vitamindir. Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamininin çeşitli fiziksel ve zihinsel faydaları vardır. Kobalt adı verilen bir ağır metal nedeniyle kırmızı renkli ve kristalize olan B12 vitamini, vücudumuzda olması gerekenden daha az miktarda bulunursa birçok sağlık sorununa neden olabilir. Çok güçlü sayılmayan bir halsizlik, halsizlik ve bitkinlik hissi bir aydan uzun sürerse bunun bir sağlık sorununa işaret ettiğini bilmelisiniz ve bir uzmandan mümkün olduğu kadar çabuk yardım almanızı tavsiye ederiz. B12 eksikliği de bu semptomların nedenidir.b12 eksikliği, sürekli yorgunluk hissi, neden sürekli yorgun hissederiz

B12 vitamininin sağlığa faydaları nelerdir?

Beyin ve sinir sistemi için çok etkilidir, işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirmelerini sağlar,

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli rol oynar,

DNA oluşumunda ve düzenlenmesinde etkilidir,

Hücre metabolizmasını düzenler,

Yağ asitlerinin sentezine yardımcı olur,

Enerji üretiminde verimli,

Vücudun folik asidi emmesine yardımcı olur,

Vücuttan depolanmış enerjiyi serbest bırakmanızı sağlar,

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için çok önemlidir,

Hücre yaşlanmasını önler,

Kalp damar hastalıklarının başlamasını engeller.

B12 vitamini nasıl elde edilir?

İnsan vücudunda var olmayan ve kendi kendine üretilemeyen bir vitamin olan B12, vücudumuza sadece besinlerle girer. Et, yumurta, peynir ve deniz ürünleri başta olmak üzere birçok gıdada bulabileceğiniz B12 vitamini genellikle hayvansal ürünlerde bulunur.

Maydanoz, salatalık, ıspanak gibi bazı yeşil sebzelerde de bulunduğundan elde edilmesi kolaydır ve farklı alternatifleri değerlendirerek farklı öğünlerde yiyebilirsiniz. Üstelik mercimek, bezelye gibi bazı baklagillerde de bulunduğu için herkes için bir seçenek sunabilir.

Uzmanlar, bir yetişkinin günde ortalama 2,4 mcg B12 vitamini tüketmesi gerektiğini söylüyor. Kan değerlerinde B12 miktarı yaklaşık 150 pg/ml olmalıdır. 80 pg/mg altındaki değerler yetersiz ve düşük kabul edilir. Bu aşamada sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Vücut zayıf hissediyor

Yorgun ve uyuşuk hissetmek

Hafıza zayıflığı, sık unutkanlık,

kalp çarpıntısı,

Konsantrasyon eksikliği ve konsantrasyon zorluğu

Depresyon ve sinirlilik gibi duygudurum bozuklukları

Yoğun saç dökülmesi

Olağandışı titreme

uzuvlarda uyuşma,

Dilin yapısında oluşan noktalar azalmaya başlar,

Ağız yaraları, aft

Ciltte kuruma ve donukluk,

Ani önemli kilo kaybı

B12 eksikliği ile fiziksel ve zihinsel değişiklikler

B12 vitamini eksikliğinde görülen fiziksel farklılıklar;

Ani Kilo Kaybı: Düşük B12 vitamini düzeyine sahip kişiler, zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle vücut yağından ziyade kas hacminde kilo kaybı yaşarlar.

Titreme ve solgunluk: titreme ve solgunluk şeklinde büyük soğukluk, derinin cansızlığı.

Vücutta Yorgunluk: B12 vitamini alımının az olması nedeniyle yorgunluk meydana gelebilir. Özellikle spor yapan kişilerin daha fazla B12 vitaminine ihtiyacı olduğunu hatırlatırız.

B12 vitamini eksikliğinde görülen ruhsal farklılıklar;

Orantısız sinirlilik: Gereksiz stres ve sinirlilik yaşıyorsanız, günlük olarak aldığınız B12 vitamini eksikliğiniz olması muhtemeldir. Anksiyete ve Anksiyeteye Bağlı Duygular: Kişisel kaygının etkilerinin artması ve gereksiz kaygı duyguları, B12 vitamini eksikliğinin en belirgin psikolojik belirtilerinden bazılarıdır. Depresyon: B12 vitamini eksikliği olan kişilerin, olaylar ve insanlardan uzaklaşma sonucunda daha kolay ve çabuk depresyona girdikleri tespit edilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*