Alkol ve sigaranın sağlığa etkisi

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için elbette ki bazı kurallar ve koşullara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bir bireyin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için hayatından tamamen çıkarması gereken bazı alışkanlıkları bulunuyor. Elbette ki bunların en başında sigara ve alkol gelirken, yine diğer beslenme gıdaları da bazı dönemler hayatımızın içerisinde olmaması gerekiyor.

Alkol ve sigaranın zararları

Her ne kadar klasik bir hale gelse de aslında bunlara pekte önem verilmeden tüketilmeye devam eden iki madde olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sistemini zayıflatan bu maddeler, vücudun hastalıklara karşı savunmasız bir hale gelmesine imkân tanımaktadır. Normal şartlarda hasta olmayan bir birey maalesef alkol ve sigara kullanımından dolayı pek çok hastalığa daha rahat yakalanabilmektedir. Her ne kadar herkesin bir kansere yakalanma riski olsa da, akciğer kanserine yakalanma riski sigara ve alkol kullanımlarında % 15 daha artış gösterdiği biliniyor.alkolün sağlığa etkileri, sigaranın sağlığa etkileri, alkol kullanımının sağlık üzerindeki etkisi

Ağız kanseri olabilirsiniz

Sigaranın sadece ciğerlere zarar verdiği söylenemez. Aslında sigara içerken hangi organ kullanılıyorsa her birinin bir takım sorunlar ile karşılaştığı bilinmelidir. Bunun içerisinde yine el, soluk borusu, ciğerler, kalp, damar ve ağız içi de yer alıyor. Sigara içen kişilerin ağız kanserine yakalanma riski ise diğerlerine göre % 10 daha fazla olmasından dolayı, tüketim konusunda bazı endişelerinizin olması sizlere bu konuda yardımcı olabilir.

Pek çok kişide görülen bir yanlış sigarayı içime çekmiyorum düşüncesi maalesef bu kanser riskini daha çok artırmaktadır. Direkt olarak ağız içine alınan zararlı maddeler ile karışmış duman, ağıza daha çok etki edebilmektedir. Her ne kadar ciğerler kısmen daha az zarar görse de maalesef bu durumda da ağız ve dudak kanseri gibi rahatsızlıklar belirli bir zaman sonra kendini göstermektedir.

Beslenme düzeni

Eğer ki alkol ve sigara tüketimine dur diyemiyorsanız, elbette ki bu konuda sizlere verilen hizmetlerden yararlanarak, alkol ve sigara danışma hattı ile görüşebilirsiniz. Bununla birlikte sizlere önerilerin beslenme düzenine uyarak, en azından sigaradan kaynaklı aldığınız zehri vücudunuzdan kısmen de olsa atabilir, daha az zarar görebilirsiniz. Yine alkol ile birlikte elbette ki kullanılmaması gereken ilaçlara da dikkat etmek ve ciğerlerinize biraz önem vermeniz gerekiyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*