Akılcı Antibiyotik Kullanımını Anlamak Önemli

antibiyotik kullanımı, antibiyotik faydaları, antibiyotik zararları

Antibiyotik nedir?

Halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci konusunda farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 18 Kasım’da düzenlenen bir Avrupa halk sağlığı girişimi olan Antibiyotik Farkındalık Günü’nün amacı, dirençli bakterilerin gelişimini durdurmak ve akılcı kullanım bilincini artırmaktır. antibiyotiklerin gelecek nesiller için etkinliğini korumak için antibiyotikler.

Peki antibiyotikler nelerdir? Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Mevcut veriler, dirençli bakterilerle enfekte olan hasta sayısının arttığını ve antibiyotik direncinin halk sağlığı için büyük bir tehdit haline geldiğini göstermektedir. Antibiyotik direncinin en büyük nedeni antibiyotiklerin yanlış ve gereksiz kullanımıdır.antibiyotik kullanımı, antibiyotik faydaları, antibiyotik zararları

Antibiyotikler hayat kurtarır, ancak antibiyotikler sürekli kullanıldığında yan etkilere ve antibiyotik direncine neden olabilir. Öte yandan, antibiyotik direnci en ciddi halk sağlığı tehditlerinden biridir. Antibiyotik direnci, bakteriler onları öldürmek için hazırlanan ilaçları yenme yeteneğini geliştirdiğinde ortaya çıkar. Türkiye’de ilaç harcamalarının ‘ini antibiyotikler oluştururken, ülke olarak antibiyotik kullanımında dünyada birinci sırada olmamız bilinçli antibiyotik kullanımında gidilecek yolun ciddiyetini gösteriyor.

 Antibiyotik hangi durumlarda kullanılmalıdır?

Antibiyotikler sadece bakterilerin neden olduğu belirli enfeksiyonları tedavi etmek için gereklidir. Antibiyotikler, pnömoni gibi ciddi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Enfeksiyon riski yüksek olan kişiler için de etkili antibiyotiklere ihtiyaç vardır. Ameliyat geçirmiş, böbrek hastalığı olan veya kanser için kemoterapi gören hastalar yüksek enfeksiyon riski altında kabul edilir.

 Hangi durumlarda antibiyotiklerden kaçınılmalıdır?

Antibiyotikler yaygın bakteriyel enfeksiyonlarda, çoğu bronşit vakasında, birçok sinüs ve kulak enfeksiyonunda işe yaramaz. Virüs taşıyıcısı iseniz; antibiyotikler sizi daha iyi hissettirmez. Popüler inanışın aksine, antibiyotikler soğuk algınlığı, grip veya burun akıntısı gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramaz.

Antibiyotikler hayat kurtarır ve bir hastanın antibiyotiğe ihtiyacı olduğunda, faydaları yan etki risklerinden daha ağır basabilir. Antibiyotiklere ihtiyaç duyulmadığında iyileşmeye yardımcı olmazlar ve yan etkileri olumsuz olabilir. Antibiyotiklerin daha iyi bilinen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

Döküntü,

baş dönmesi,

Mide bulantısı,

İshal,

mantar enfeksiyonu

alerjik reaksiyonlar

Peki ne yapmalı?

Durumunuz için gereken en iyi tedavi hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Antibiyotiğe ihtiyacınız varsa, bunları tam olarak reçete edildiği ve önerildiği şekilde almalısınız. Kullanmakta olduğunuz antibiyotikler hakkında sorularınız varsa veya özellikle ciddi olduğunu düşündüğünüz bir yan etki yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuzla konuşun.

Sağlıklı kalmak ve başkalarının sağlığını korumak için;

Mevsim geçişlerinde öncelikle kendinizi korumalısınız.

Temas ettiğiniz yüzeylere dikkat ederek ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu elinizle değil bir mendil veya elinizle kapatın.

Hastayken evde kalmayı tercih eder; Mümkün olduğunca odayı havalandırın ve sağlıklarını korumak için sağlıklı insanlarla yakın temastan kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*