Adet sancısı nasıl geçer?

adet sancısını geçirme, adet sancısı nasıl geçer, adet sancısına çözüm

Her ay bayanların korkulu rüyası olan adet dönemi vücudumuz için bir hediye de olsa getirdiği birden fazla belirti sebebiyle çekilmez bir hal almaktadır. Bu belirtilerin en belirgin olanlarından bazıları ise; ağrılı kramplar, şişkinlik, bulantı, baş ağrısı ile sırt ağrısı gelmektedir. Birkaç tavsiye ile sıkıntılı döneminizi rahat geçirebilirsiniz.

Su: Adet zamanlarında ise tüketeceğiniz günde yaklaşık 2,5-3 litre su, şişkinlik ile kramplara karşı olabildiğince etkili olmaktadır. Ağrı ve krampların etkisini azalmasına yardımcıdır.

Balık: İçerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri ile D vitamini yönünden zengin somon gibi yağlı balıklar adet sancılarının azalmasını sağlamaktadır. Şişkinlik şikâyetinin de azalması için kızartma tüketmemelisiniz ve bunun yerine fırında buğulama ya da ızgara tekniklerini tercih edebilirsiniz.adet sancısını geçirme, adet sancısı nasıl geçer, adet sancısına çözüm

Ananas: Sulu ve tatlı tadıyla ananas krampların azalmasında ve ödemin giderilmesinde büyük rol oynar. Özellikle de adet dönemi şişkinliklerinin giderilmesi için her gün tüketilmesinin faydası vardır.

Bitki çayları: kırmızı meyve çayları, portakal, tarçın, Yeşil çay ile nane limon çayı adet sürecinde değişen bütün vücut işlevlerinizin tam anlamıyla çalışmasını sağlamaktadır. Yeşil çay ödem oluşumunu azaltırken metabolizmanızın daha süratli çalışmasını sağlayacaktır. Kırmızı meyve çayları ise bünyesindeki antioksidan sayesinde rahatlatıcı etki gösterirken kramp rahatsızlıklarını azaltmaktadır.

Bitter çikolata: adet dönemindeki tatlı krizlerine doğru tercihlerle çözüm bulunabilir. Tüketeceğiniz 20 gram bitter çikolata sizleri mutlu ederken içeriğindeki antioksidan etkisi ile kaslarınızın gevşemesine, rahatlamaya ve özelliklede ağrıların azalmasına yardım olmaktadır.

Muz: Egzersiz yapılmadan önce yenirse kramp oluşumunu önlemek için verdiğimiz muz aynı biçimde adet sancı ve ya kramplarının azalması için de en fazla tavsiye edilen besinlerin başında gelmektedir. Adet dönemlerinde tüketilen 1 muz kramp şikâyetlerimizi önemli ölçüde azaltmaktadır.

Tarçınlı süt: Sabahları içilen tarçınlı ılık süt ve içeriğindeki kalsiyum ile kramplara karşı etkili olmaktadır. Sütünüzü tarçınla tatlandırırsanız tatlı krizinin önüne kolaylıkla geçmelisiniz. Özellikle süt içtiğimde şişkinlik şikâyetlerim artıyor diye düşünüyorsanız laktozsuz süt tüketebilirsiniz.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz

Adet dönemlerinde egzersizi ihmal etmemek çok önemlidir. Gün içerisinde orta tempoda yürüyüşler yaparak kaslarınızın rahatlamasına destek olunabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*